فیلم های شیرینگ شرایط فوق العاده ای را جهت نگهداری، بسته بندی و البته جابجایی و حمل آسان محصولات فراهم آورده است. رفته رفته این محصول به دلیل خصوصیات منحصر به فردش مانند انعطاف پذیری، سبکی، راحتی استفاده، قیمت مناسب در صنعت بسته بندی جایگاه ویژه ای در بسته بندی محصولاتی چون قوطی ها، بطری ها، کنسرو ها و همچنین جعبه های کوچک پیدا کرده است.

از قابلیت های فیلم های شرینک میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
  • استحکام کششی بالا در جهت طولی
  • درصد کشش تا حد پارگی بالا در جهات طولی و عرضی
  • مقاومت پارگی بالا در جهت عرضی
  • انرژی شکست بالا
  • قابلیت رنگ پذیری و دوخت مناسب
  • مقاومت مکانیکی بالا در برابر سوراخ شدگی

امروزه تولید فیلم های پلی اتیلن به عنوان یکی از فعالیت های تجاری در سرتاسر دنیا به حساب می آید. علت این توجه، برخی خواص ویژه این فیلم ها نظیرشفافیت بالا، استحکام و پایداری آن است. مورد استفاده از این فیلمها از ساک های دستی خانگی تا بسته بندی صنعتی و پزشکی می باشد.

اهمیت فیلم های پلاستیکی در بسته بندی:
سلفون

این ماده که اکنون در بیش از 25 کشور ساخته می شود، اغلب بعنوان ماده ای برای پیچیدن کالا در ان مورد استفاده است اما با افزودن یک لایه از نیترات سلولز، آن را در برابر رطوبت بیشتر مقاوم کرده اند. زیرا همچنانکه گفته شد از جنس سلولز و دارای خواص کاغذ است. اهمیت این ماده بیشتر از این جهت است که می توان ته پاکت را تاکرده و با حرارت دوخت. سلوفان در طیف وسیعی از فیلم های پلاستیکی و کاغذها بعنوان لامینیت و همینطور بصورت CD-EXTRUSION بکار می رود. سطح براق و درخشان ان برای بسته بندی محصولات مرغوب مناسب است زیرا آنها را قابل مشاهده می سازد. همچنین خاصیت ثبت آن پس از تا شدن را برای چیز هایی مانند شیرینی و شکلات که باید در آن پیچیده شوند ایده آل ساخته است . (خاصیت DEAD FOLD) فیلم های پلاستیکی بجز OPP این خاصیت را ندارند که این آخری نیز هنوز از نظر عملکرد قیمت مثل خود سلوفان نیست. روی سلوفان را می توان چاپ و یا حتی EMBOSS کرد که ارزش افزوده کالا را افزایش می دهد اما چون خاصیت اصلی آن نشان دادن کالاست ، سعی زیادی در چاپ آن نمی شود . پاکت های سیگار از مهمترین کالای های غیر غذایی استفاده کنندگان از سلوفان هستند که معمولا با سیستم نخی سلوفان را پاره و باز می کنند .

اهمیت استراتژیکی بسته بندی:
  • ارزش افزوده ایجاد می کند
  • به خریدار پرستیژ می دهد
  • گروه مورد نظر را عوض می کند
  • قیمت تمام شده را پایین می آورد
نام و کد آیسیک فیلم های شرینک

متداول ترین طبقه بندی و دسته بندی در فعالیت های اقتصادی همان دسته بندی آیسیک است. تقسیم بندی آیسیک طبق تعریف عبارتست از : طبقه بندی و دسته بندی استاندارد بین المللی فعالیت های اقتصادی.این دسته بندی با توجه به نوع صنعت و محصول تولید شده به هر یک کدهای دو، چهار و هشت رقمی اختصاص داده می شود. کدهای آیسیک مرتبط با صنعت تولید و فیلم های چند لایه FFS کد 25201630 با عنوان فیلم پلی اتیلن مشبک و کد 25201219 با عنوان انواع فیلم پلاستیکی چند لایه می باشد.

موارد مصرف و کاربرد فیلم های پلی اتیلن:

امروزه فیلم های نایلون (پلی اتیلن) با زندگی روزمره عجین شده و کاربردهای فراوانی دارند. برخی ازکاربردهای نایلون به شرح زیر می باشند ولی به هیچ وجه موارد مصرف و کاربردهای این نوع فیلم ها را در کل بیانگر نخواهد بود و قطعاً دامنه موارد مصرف و کاربرد این محصول بسیار وسیع می باشد . از فیلم های تولید شده با توجه به تعداد لایه های مصرفی و جنس پلیمر مصرفی در آن ، در مصارف مختلفی به کار گرفته می شود . از این فیلم ها اغلب در خصوص بسته بندی و نگه داری غذاها ، محصولات کشاورزی ، تجهیزات پزشکی ، مواد شیمیایی ، مصارف عمومی و مصارف نظامی استفاده می گردد . از این فیلم ها همچنین می توان جهت تولید لایه هایی با خواص مختلفی چون نفوذ پذیری کم ، همچنین این فیلم ها می توانند جایگزین فیلم های پلی پروپیلنی CPP و BOPP که جهت بسته بندی استفاده می شوند ، گردند .

1- صنایع بسته بندی مورد مصرف فیلم های پلی اتیلن در صنعت بسته بندی بسیار گسترده است، یکی از این مصارف با عرض ها وضخامت های گوناگون است که جهت بسته بندی کارتن ها، بطری ها و ظروف و محصولات متنوعی می باشد که اصطلاحاً آنها را شرینک پک (shrink pack) می نامند . بطور مثال نایلون دور بطری های نوشابه و یا آب معدنی و یا کارتن های مواد غذایی مانند بیسکویت و یا قوطی های کنسرو ، مانند تن ماهی و غیره . معمولاً عرض این فیلم ها بین ٣٥ الی ٧٠ سانتی متر و ضخامت آنها از ٦٠ الی ٩٠ میکرون به سفارش مشتری می باشد . از فیلم های شیرینگ همچنین برای بسته بندی ایزوگام استفاده می شود . هنگام بسته بندی ایزوگام به صورت رول , برای جلوگیری از چسبیدن لایه ها به یکدیگر , ایزوگام را با یک لایه فیلم شیرینگ می پوشانند . یعنی به ازای هر مقدار ایزوگامی که تولید می گردد به همان مساحت فیلم شیرینگ نیز نیاز است.

2-مصارف عمومی نایلونهای عریض در همه جا کاربرد دارند، برای پوشش موقت انبارها و بناهای مختلف و جلوگیری ازخسارات ناشی از آب و هوا و گرد و خاک و غیره. فیلم های پلی اتیلن تک لایه تولید شده تا عرض ٣ متر به صورت باز شده و ضخامت ٣٥ الی ٢٢٠ میکرون قابل تولید می باشند . فیلم های پلی اتیلن سه لایه ، کاربردی اختصاصی تر دارند . از آنجا که این گونه فیلم ها با ضخامت کمتر استقامت بیشتری را دارند در جایی که خواص فیزیکی حائز اهمیت است کاربرد بیشتری دارند . به طور مثال، فیلم نایلون سه لایه کم عرض، در صنعت مواد غذایی مثلاًدربسته بندی لبنیات کاربرد گسترده ای پیداکرده ویا کیسه های تبلیغاتی گوناگون با استقامت خوب از این نوع فیلم ها استفاده می کند .

3-فیلم های گلخانه ای همچنین فیلم های با عرض ٣٣٠ سانتی متر و ضخامت ٣٥ میکرون جهت پوشش دوم گلخانه ها و برای ایجاد عایق حرارتی در فصل زمستان کاربرد خاص دارد . فیلم های نایلون گلخانه ای تنوع بسیار زیادی دارند.

بررسی اجمالی تکنولوزی و روش های تولید فیلم شیرینگ

به منظور شکل دهی به گرانول ها و استفاده از آنها در تولید فیلم های چند لایه لازم است تا با استفاده از اکسترودر این گرانول ها ذوب شوند. انجام عملیات مذاب کردن این گرانول ها توسط اکسترودر انجام می شود.

1- اکسترود کردن:
اکسترودر شامل یک سیلندر دارای ماردون است و شامل نواحی feeding، melting، metering و mixing می باشد. در این صنعت از اکسترودرهای تک ماردون استفاده می گردد که بسته به ظرفیت دستگاه ابعاد اکسترودر می تواند متفاوت باشد. شکل زیر، نمایی از یک اکسترودر یک پیچه را نشام می دهد.(شکل 1)

شکل 1

قطر مارپیچ از 45 تا 300 میلی متر است. معمولا اکسترودر با ظرفیت kg/h 2000-50 طراحی می شوند و نسبت طول به قطر مارپیچ L/D بین 28 تا 33 است. L/D مورد استفاده در پلیمرهای مختلف با توجه به نوع و خواص پلیمر متفاوت می باشد. به طور معمول از L/D در حدود 30 استفاده می گردد. جدار اکسترودر یا سیلندر می تواند به وسیله یک سیستم المان الکتریکی یا یک سیستم روغن گرم شود. گرانول های تغذیه شده در اثر چرخش مارپیچ به جلو حرکت می کند. و دمای گرانول در این حین نیز افزایش می یابد و در نتیجه دمای جداره و دمای ناشی از اصطکاک، پلیمر به تدریج نرم شده و در پایان کاملا مذاب و یکنواخت خواهد بود. در تولید فیلم های چند گانه با توجه به حصول نهایی از چند اکسترودر استفاده می گردد.پس ذوب شدن گرانول ها مذاب حاصله جهت شکل گیری به صورت فیلم به قسمت دمنده منتقل می گردد. به منظور تولید فیلم به صورت چند لایه از مجموعه چندین اکسترودر استفاده می گردد. تعداد اکسترودهای موجود در سیستم به تعداد لایه های موجود در فیلم نهایی می باشد. استفاده از چند اکسترودر به صورت همزمان و تولید فیلم چند لایه این امکان را فراهم می سازد تا به طور همزمان بتوان از چند پلیمردر تولید این فیلم استفاده نمود. نحوه طراحی خروجی اکسترودرها به گونه ای است که کلیه اکسترودرها به یک قالب (دای) متصل بوده و روی آن قالب برای هر اکسترودر خروجی مجزایی در نظر گرفته شده است. مواد مذاب خارج شده از خروجی ها در نهایت روی هم قرار گرفته و به شکل یک فیلم چند لایه در می آید.

2-دمیدن هوا:
پس از ذوب شدن گرانول ، مذاب حاصله از قسمت انتهایی اکسترودر خارج می شود . به منظور شکل دهی پلیمرها به صورت حباب از سیستم هوادهی استفاده می شود . با استفاده از دمش هوای خنک علاوه بر شکل دهی به پلیمر مذاب ، فیلم مذاب به صورت جامد درآمده شکل می گیرد . شکل 4-الف و 4-ب به ترتیب فرآیند کلی تولید فیلم تک لایه و نحوه شکل گیری فیلم از مذاب پلیمر را نشان می دهد . در هنگام اعمال هوای سرد فیلم تا حدودی تحت کشش قرار می گیرید تا علاوه بر ازدیاد طول تاحدودی آرایش یافتگی آن افزون یافته و استحکام نهایی آن افزایش یابد . در انتها فیلم ایجاد شده روی رول جمه آوری می گردد . همانطور که از نام این محصول مشخص است ، فرآیند از سه مرحله شکل دهی ، پر کردن فیلم با محصول دیگر ( استفاده از فیلم جهت بسته بندی) و در نهایت بسته بندی فیلم ایجاد شده تشکیل می شود .

3-مرحله شکل دهی
پس از ذوب شدن گرانول ، مذاب حاصله از قسمت انتهایی اکسترودر خارج می شود . به منظور شکل دهی پلیمرها به صورت حباب از سیستم هوادهی استفاده می شود . با استفاده از دمش هوای خنک علاوه بر شکل دهی به پلیمر مذاب ، فیلم مذاب به صورت جامد درآمده شکل می گیرد . شکل 4-الف و 4-ب به ترتیب فرآیند کلی تولید فیلم تک لایه و نحوه شکل گیری فیلم از مذاب پلیمر را نشان می دهد . در هنگام اعمال هوای سرد فیلم تا حدودی تحت کشش قرار می گیرید تا علاوه بر ازدیاد طول تاحدودی آرایش یافتگی آن افزون یافته و استحکام نهایی آن افزایش یابد . در انتها فیلم ایجاد شده روی رول جمه آوری می گردد . همانطور که از نام این محصول مشخص است ، فرآیند از سه مرحله شکل دهی ، پر کردن فیلم با محصول دیگر ( استفاده از فیلم جهت بسته بندی) و در نهایت بسته بندی فیلم ایجاد شده تشکیل می شود .

4-بسته بندی
پس از توزیع محصول موجود در بسته بندی ، حجم مشخصی از فیلم که جهت بسته بندی محصول مورد نیاز است مشخص می شود و فیلم در ابعاد مشخص بریده شده و بسته بندی گردد . نحوه بسته بندی به گونه ای است که منتطقه خاصی جهت باز کردن این بسته تعبیه می گردد.

5-فرآیند چاپ فیلم شیرینک :
قسمتی از فیلم شیرینک تولیدی قبل از بسته بندی از پرینتر 6 رنگ (6 colors flexographic printing machine) عبور نموده و طبق سفارش مشتری و با توجه به محصول مورد نظر چاپ می خورد. ظرفیت این پرینتر 60 کیلو در ساعت می باشد و مابقی فیلم تولیدی به صورت ساده بسته بندی خواهد شد. این فرآیند جهت تقویت جنبه ی تبلیغاتی محصول می باشد .

فیلم های شرینک در بسته بندی محصولات

فیلم های شرینک معمولا از جنس …,PVC,PPمی باشند که به صورت غلاف درب (شکل 2)، لیبل شرینک(شکل 3) و همچنین لیبل شرینک بدنه (شکل 4) مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل 2
شکل 3
شکل 4

هنگام تولید فیلم شرینک ، با ایجاد شوک الکتریکی ملکول ها جابجا شده و بین آنها فاصله ایجاد می شود و در هنگاک فرایند شرینک، با جذب حرارت و ایجاد جنبش ملکولی ، فاصله بین آنها از بین رفته و فیلم شرینک از داخل کشیده و جمع می شود. استفاده از فیلم شرینک به جای برچسب و ... باعث افزایش جلوه کالا می شود.همچنین به دلیل آنکه فیلم شرینک پس از جمع شدن شکل ظرف را به خود می گیرد ، این امکان را فرام می سازد تا ظرف محصول در اشکال مختلف و جذاب طراحی شود.استحکام بالا،عایق بودن، ضد رطوبت، ضد خش بودن و ... از دیگر مزایای فیلم شرینک می باشد.

1- PVC
فیلم های شرینکی که از PVC ساخته می شود در 2 نوع نرم و خشک می باشند که از قابلیت انعطاف پذیری و جمع شوندگی بالایی برخوردار است. شفافیت آن تا 97% و میزان جمع شوندگی آن تا 99.9% می باشد و در عرض های مختلف (تا 15Cm) و ضخامت های مختلف (تا 35میکرون) ساخته می شود. فیلم هاش شرینک PVC دارای چگالی بالا و خاصیت جمع شوندگی در دمای پایین تر نسبت به سایر جنس می باشد و مقاومت بالایی در برابر ضربه ، آب و هوا دارد.این فیلم ها همچنین از وضوح، شفافیت و کیفیت بالا برخوردار است .

2-Polypropylene Terephthate Glycol
اسلیو شرینک هایی که از این جنس تولید می شود ،دارای چگالی بالا،استحکام و وضوح عالی ،گران تر و با مقاومت بیشتر در برابر گرما می باشند.این نوع اسلیو، قابلیت بازیافت نیز دارد که با توجه به مسائل زیست محیطی ، کاملا مناسب می باشند.

3-Oriented Polypropylene
این جنس قابلیت کمتری نسبت به سایر اسلیو شرینک ها دارد ، اما از نظر چاپ پذیری کاملا مناسب می باشند و مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد.

4-Polylactide Acid
یک Biodegradable است که از منابع تجدید شونده ساخته می شود.

5-Expanded Polystyrene
مواد پلاستیکی قابل بازیافت می باشد و دارای مقاومت حرارتی و مکانیکی بالایی است که آن را یک به یک عایق عالی تبدیل می سازد.(شکل 5)

شکل 5

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید